SZKOŁA PODSTAWOWA.......SZKOŁA PODSTAWOWA......  
           
           
 

Dokumenty

Plan lekcji

Nauczyciele

Samorząd

Osiągnięcia uczniów

Galeria

Hymn szkoły

Biblioteka

Dla Rodziców

 

 

   

Aktualności

rok szkolny 2014/2015


UWAGA

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
1 września (wtorek) o godz. 8.30


Informacja dla rodziców i uczniów klasy I,II i IV  szkoły podstawowej
 roku szkolnym 2015/2016

            Uprzejmie  informuję , że od 1 września 2015 r. uczniowie  w/w klas otrzymają darmowe podręczniki oraz materiały ćwiczeniowe.
Uczniowie klasy I i II szkoły  podstawowej dostaną darmowy podręcznik przygotowany przez MEN oraz podręcznik do języka obcego i materiały ćwiczeniowe zakupione przez szkołę ze środków dotacyjnych.
Uczniowie klasy IV szkoły podstawowej otrzymają komplet darmowych i nowych  podręczników oraz materiały ćwiczeniowe zakupione przez szkołę ze środków dotacyjnych.
Darmowe podręczniki zostaną uczniom wypożyczone a materiały ćwiczeniowe przekazane przez bibliotekę szkolną we wrześniu 2015 r.

  mgr Ewa Pałucka
Dyrektor PZS w Suskowoli

 

wykaz obowiazujących w roku szkolnym 2015/2016 podręczników dla pozostałych klas w zakładce dokumenty

 

 

 

 

zdjęcia


W piątek 26.06 uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2014/2015. Punktualnie o godz. 10 rozpoczęła się akademia przygotowana przez absolwentów naszej szkoły, czyli uczniów klasy VI. Wiele ciepłych słów i podziękowań skierowali oni do całego grona pedagogicznego oraz pracowników szkoły za trud i poświęcenie w ciągu wszystkich tych lat nauki. Trochę stremowani ale też niecierpliwie oczekujący wakacji, szóstoklasiści pożegnali się ze szkołą podstawową i będą w nowym roku szkolnym kontynuować naukę w naszym gimnazjum.
Po części artystycznej nadszedł czas podsumowań. Pani dyrektor Ewa Pałucka pogratulowała wszystkim uczniom wyników oraz osiągnięć w minionym roku szkolnym. Następnie wręczone zostały listy gratulacyjne dla rodziców wyróżnionych osób z klasy VI. W dalszej kolejności nagrodzeni zostali najlepsi uczniowie z klas I-VI. Nie zabrakło też informacji o licznych osiągnięciach w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych. To był bardzo udany rok więc tym bardziej zasłużone wakacje już tuż tuż…

 


Wyniki sprawdzianu po klasie szóstej

Tabela przedstawia średnie wyniki procentowe

 

Dla szkoly

Dla gminy

Dla powiatu

Dla woj

Dla kraju

Część I

64,2

62,2

64,2

69,8

67

j.polski

69,8

70,7

70,6

75,6

73

matematyka

58,3

53,3

57,5

63,8

61

Cz. II – j. ang

79,2

70,6

73,9

80,4

78

 


Konkurs czytelniczy o tytuł " Czytelnika  Roku " rozstrzygnięty!
W konkursie czytelniczym wzięło udział czternaście chętnych dziewczynek z kl. IV - VI.
Konkurs odbywał się cykliczne. Składał się z trzech etapów.
I etap sprawdzał znajomość książki pt. "Kłamczucha", II etap - "Kwiat Kalafiora", III -  "Ida sierpniowa".
Najlepszy wynik (84pkt.), tym samym tytuł CZYTELIKA ROKU  uzyskała Katarzyna Tęcza ( kl. V ), II miejsce uzyskała Łucja Zawadzka  (kl. IV, 78 pkt.), III miejsce Julia Byszewska (kl. V, 76 pkt.).
Gratulujemy!


Szymon Marczak z klasy II zajął I miejsce w etapie powiatowym V Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego   " Bezpieczeństwo na wsi - Zwierzaki to nie pluszaki". Organizatorem konkursu był KRUS.

zdjęcia

W dniu 18 czerwca odbyło się pożegnalne spotkanie klasy VI. Tak naprawdę tradycyjny „Wieczorek” nie jest pożegnaniem, gdyż uczniowie klasy VI kontynuują naukę w murach naszego gimnazjum.
To rodzice naszych absolwentów zatroszczyli się by to ostatnie spotkanie było wspaniałym przeżyciem i wspomnieniem końca szkoły podstawowej. Przygotowali dla dzieci poczęstunek przy grilu i zabawę na świeżym powietrzu. Klasa rozegrała mini turniej piłki nożnej: chłopcy kontra dziewczynki – wynik był tu jednak bez znaczenia, liczyła się przede wszystkim dobra zabawa.
W spotkaniu uczestniczyli również p. dyrektor, wychowawczyni oraz nauczyciele uczący szóstoklasistów.  Jeszcze raz gorące podziękowania dla rodziców, którzy zorganizowali dzieciom takie przyjemne pożegnanie po raz ostatni w tym gronie.


W dniu 12 czerwca 2015 r. zakończono w PZS w Suskowoli akcję zbierania korków pod hasłem "Koreczek dla Wiktorka".
Łącznie w roku szkolnym 2014/15 uczniowie obu szkół zebrali 1542 kg korków. Najwięcej zebrała klasa II c - 910 kg, następnie klasa III d - 156 kg i klasa III c - 89 kg. Uczniowie Szkoły Podstawowej łącznie zebrali 193 kg korków.
Koordynatorem akcji były panie: Iwona Sutkowska i Alicja Rutkowska - Struzik.
           Na apelu podsumowującym akcję wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni słodyczami. Szczególne podziękowania należą się Monice Jurek, Natalii Jurek,  Julii Łukasiewicz i Paulinie Jaworskiej, uczennicom klasy II c, które w ciągu całego roku szkolnego brały czynny udział w organizowaniu zbiórki korków. Porządkowały korki przyniesione przez uczniów, ważąc i segregując, w celu utrzymania czystości. Ich aktywne zaangażowanie sprawiło, że akcja przebiegała profesjonalnie i bardzo sprawnie. Serdecznie im dziękujemy, licząc na współpracę w przyszłym roku.   

zdjęcia

 


zdjęcia

 

W dniu 15.06.2015 wolontariusze Szkolnego Koła Caritas, które działa przy PZS Suskowola uczestniczyli w Festynie z okazji Dnia Dziecka zorganizowanym przez Caritas Diecezji Radomskiej. Wraz z opiekunami, p. Marią Czyżewską i p. Anną Siek  udali się do hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu, gdzie wzięli udział w imprezie przygotowanej w ramach podziękowania i podsumowania rocznej pracy na rzecz potrzebujących. Podczas uroczystości wręczano paczki dla każdego wolontariusza; nie zabrakło również słodkości.

Atrakcją dnia były występy artystów muzyków, pokazy musztry a także spotkanie z koszykarzami Rosy Radom. Organizatorzy uroczystości serdecznie podziękowali młodym ochotnikom za wkład pracy i poświęcenie jakie włożyli w działalność charytatywną, której przyświeca motto:
"Idź przez życie tak, aby ślady Twoich stóp przetrwały" (Ks. Bp Jan Chrapek)

1 czerwca z okazji Dnia Dziecka uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w festynie zorganizowanym  na terenie jednostki straży pożarnej przy ulicy Zakładowej gdzie  na najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji. Pracownicy służb mundurowych zorganizowali piknik pod hasłem "Z mundurem za pan brat".
Dzieci mogły zobaczyć od środka radiowóz, wóz strażacki, złożyć odciski palców, usiąść na policyjnym motocyklu, quadzie straży pożarnej czy wreszcie wsiąść do więźniarki Służby Więziennej albo przymierzyć kaski i kamizelki ochronne. Największą atrakcją dla młodszych dzieci z naszej szkoły okazała się lina, pod którą budowano wieżę ze skrzynek. Kilkuminutowy seans zwisania okazał się tak atrakcyjny, że niektórzy wiele razy ustawiali się w kolejce. Chłopcom z klas IV-VI szczególnie przypadło do gustu strzelanie na bramkę, innym dużo frajdy sprawiły konkursy sprawnościowe oraz wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.
Pogoda dopisała tego szczególnego dnia więc radośni i zmęczeni wróciliśmy do Suskowoli  i mamy nadzieję, że takie wyprawy staną się coroczną tradycją obchodów Dnia Dziecka.

 

zdjęcia


29 maja 2015 r. młodsze i starsze przedszkolaki oraz uczniowie klas I - III byli w MOK w Pionkach na spektaklu pt."Pan Andersen" przygotowanym przez aktorów z Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Dzieci z przyjemnością obejrzały adaptację "Calineczki", "Brzydkiego Kaczątka" i "Nowych szat cesarza". Ponadczasowe prawdy twórczości H. Ch. Andersena podane były przez aktorów w sposób prosty i zrozumiały dla małego widza. Liczne piosenki zapraszały do wspólnej zabawy, a kolorowe kostiumy przyciągały uwagę. Nic dziwnego, że dzieci wróciły do szkoły bardzo zadowolone.

Niektóre maluszki po raz pierwszy w swoim życiu podróżowały autobusem, co też okazało się nie lada atrakcją.

 

zdjęcia


Wycieczka do Piwnicznej – Zdroju
25 - 29.05.2015r.

Uczniowie kl. IV – VI uczestniczyli w pięciodniowej wycieczce w Beskidzie Sądeckim i Pieninach. Choć pogoda była kapryśna, humory wszystkim dopisywały. Uczniowie zwiedzili Krynicę Zdrój, gdzie największą atrakcją okazał się wjazd kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką. Poza tym weszli na Górę Parkową, degustowali wodę zdrojową oraz usłyszeli kilka słów na temat twórczości Nikifora...

wiecej szczegółów


 

W dniu 21 maja w Publicznym Zespole Szkół w Jedlni odbył się finał XVII edycji Gminnego Konkursu wiedzy o uzależnieniach oraz niebezpieczeństwie wirusa HIV i choroby AIDS pod hasłem „Uzależnienia zabierają młodość”. W wyniku eliminacji szkolnych do tego etapu konkursu w kategorii szkół podstawowych zakwalifikowały się: Paulina Bąk (kl. V), Wiktoria Prygiel (kl. VI) i Karolina Zawadzka (kl. VI). Miło nam zakomunikować, że zespół z PSP Suskowola zajął II miejsce. Dziewczęta, które wykazały się obszerną i szczegółową wiedzą na temat profilaktyki uzależnień, już kolejny rok pracują pod opieką p. pedagoga Jakuba Jaska.
W ramach uroczystego podsumowania konkursu nagrodzono zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych. Ponadto wszyscy uczestnicy obejrzeli spektakl muzyczny nawiązujący do tematyki tegorocznych zmagań pt. „POWIEDZ NIE”. W dalszej części uroczystości zgromadzeni podziwiali występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz Młodzieżowego Zespołu Teatralnego.
Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom  i życzymy  dalszych sukcesów na szczeblu gimnazjum w przyszłym roku.


SZKOLNY FESTIWAL TALENTÓW JUŻ ZA NAMI

            Talent – jak czytamy w słowniku języka polskiego – to niezwykła, nieprzeciętna zdolność twórcza i wybitne uzdolnienie do czegoś. Opierając się na tej definicji, możemy stwierdzić, że do naszej szkoły uczęszcza wielu utalentowanych uczniów. To piękne mieć talent, a jeszcze piękniejsze jest mieć odwagę, żeby się nim z kimś podzielić. Utalentowani i odważni mieli okazję zaprezentować swoje zainteresowania, umiejętności i pasje na Szkolnym Festiwalu Talentów, który odbył się 19 maja. Na szkolnej scenie zaprezentowali się zarówno uczniowie szkoły podstawowej, jak i gimnazjum...

czytaj dalej


W dniu 15 maja klasa IV PSP w Suskowoli w obecności Pani Dyrektor otrzymała z rąk wychowawczyni p. Beaty Jarosińskiej oraz nauczyciela wychowania komunikacyjnego p. Dariusza Czyżewskiego, swoje pierwsze "prawo jazdy" - karty rowerowe. Uczniowie po odbytym szkoleniu z zakresu przepisów ruchu drogowego, szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i szkoleniu z zakresu budowy i obsługi roweru przystąpili do egzaminu teoretycznego oraz egzaminu praktycznego. Wszyscy uczniowie wykazali się wiedzą oraz umiejętnościami praktycznymi. Wychowawczyni klasy obiecała uczniom zorganizowanie wyjazdu do m. Gołąb, gdzie znajduje się jedyne w kraju muzeum osobliwych rowerów.

Dziś 15.05.2015 r. przedszkolaki oraz uczniowie klas I - III obejrzeli lalkowy spektakl edukacyjny pt."O Kacperku i Świetliku, czyli o tym, co w gniazdku piszczy" przygotowany przez aktorów amatorów ze Studia Lalki Eduszko ze Skarżyska Kamiennej w ramach drugiej edycji programu edukacyjnego PGE Dystrybucja S.A. Oddział Skarżysko  - Kamienna na temat bezpiecznego i racjonalnego użytkowania energii elektrycznej. Dobry duch bajki - Świetlik uczył małego Kacperka i przy okazji wszystkie dzieci, jak prawidłowo zachowywać się w kontakcie z urządzeniami elektrycznymi. Pomocą i wiedzą służył również wezwany przez Kacpra na pomoc pan elektryk. Przedstawienie bardzo podobało się małym widzom, krórzy pewnie pochwalą się w domach nowo zdobytymi wiadomościami.

 

zdjęcia


29.04.2015r. uczennica Sandra Janas reprezentowała nasza szkołę oraz dekanat w XII Diecezjalnym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę". W tym roku finałowy przegląd odbył się w Starachowickim Centrum Kultury. Sandra z ogromną świadomością wyrecytowała wiersze: "Taki kraj" oraz "Rotę". Jury przyznało jej wyróżnienie.

 


W dniu 4 maja 2015r. w Publicznym Zespole Szkół w Jedlni odbył się Gminny Konkurs Języka Angielskiego. Do II etapu przystąpiło 23 uczniów ze szkół w Gminie Pionki. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością zagadnień gramatycznych oraz zasobem słownictwa określonym w podstawie programowej dla II etapu edukacyjnego.  Uczennica PSP w Suskowoli  Julia Byszewska  bardzo dobrze poradziła sobie z rozwiązaniem zadań konkursowych, i z wynikiem 81 punktów na 90 możliwych zajęła III miejsce.



Pozostali członkowie naszej reprezentacji również zaprezentowali wysoki poziom znajomości języka angielskiego. Drużyna w składzie: Szymon Kwaśnik (kl.V), Katarzyna Podsiadła (kl. VI),  Wiktoria Prygiel (kl. VI) i Karolina Zawadzka (kl. VI) wywalczyła II miejsce w kategorii zespołów.
Wszyscy uczestnicy zmagań językowych otrzymali upominki a na laureatów czekały ciekawe nagrody ufundowane przez Gminny Zarząd Oświaty i Wychowania.  Gratulujemy wszystkim uczniom i zachęcamy do pogłębiania swojej wiedzy oraz doskonalenia znajomości języka angielskiego.


Obchody rocznic historycznych i świąt państwowych są wspaniałą okazją do uświadomienia tożsamości i dumy narodowej. Dlatego dziś, w przeddzień  rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, w naszej szkole zorganizowano konkurs pt. ,,Myśląc Ojczyzna" w kategorii poezja patriotyczna , pieśń patriotyczna oraz konkurs plastyczny. Wzięło w nim udział ponad 70 osób. Nagrody w szkole podstawowej otrzymali :

Z oddziału przedszkolnego w konkursie pieśni równorzędnie pierwsze miejsce zajeli Melania Marek i Maja Tomaniak  oraz  Łucja Bartkiewicz i Oliwia Chylińska.

zdjęcia


W klasach  I- III :
1 miejsce - Julia Baran, Daria Marek,Szymon Gogacz oraz Tomasz Kobylas
2 miejsce - klasa III
W klasach IV-VI :
1 miejsce - Weronika Muniak  i Julia  Żarłok
2 miejsce - Nowocień Roksana
3 miejsce - Zawadzka Łucja

W konkursie poezji :
Oddział przedszkolny : Daria Tatar , Mikołaj Kazberuk
W klasach I-III : Kobylas Tomek, Monika Byszewska, Daria Marek
W klasach IV-VI : Sandra Janas, Julia Byszewska, Agata Smolarz

W konkursie plastycznym :
W klasach I-III: Marczak Szymon , Bartłomiej Lentas , Szymon Gogacz
W klasach IV-VI : Natalia Luty , Julia Byszewska, Maksymilian Duda

Bardzo serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom!


W dniu 3 marca 2015 roku odbyły się w naszej szkole „Ogólnopolskie Wybory Książek”, których organizatorem była redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.  W konkursie wzięło udział 285 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Pieczę nad całym przedsięwzięciem trzymały Pani mgr Alicja Rutkowska-Struzik, Pani mgr Agnieszka Olejarz i Pani Mariola Gębczyk. Celem działań prowadzonych przez bibliotekarki było przede wszystkim poznanie i upowszechnianie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów oraz promocja czytelnictwa wśród uczniów szkoły podstawowej i młodzieży gimnazjalnej. Po zakończeniu wyborów nauczycielki wraz z uczniami sporządziły szkolny wykaz najciekawszych książek według uczniów klas I-III, klas IV-VI i klas gimnazjalnych. Sporządzono sprawozdanie, które wraz wykazem najciekawszych książek i fotografiami z Wyborów przesłano do redakcji miesięcznika.

zobacz wyniki wyborów
i zdjęcia


Kolejne sukcesy artystyczne naszych uczniów
Dnia 14.04.2015r. w CAL w Pionkach odbył sie XII Dekanalny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej pod hasłem : "Kocham Moją Ojczyznę". Organizatorem konkursu była Akcja Katolicka - Pionki.
Jury konkursu doceniło talent i wkład pracy naszych uczniów.

 

W kategorii pieśń patriotyczna III miejsce zajął zespół uczniów z kl. II w składzie : Zuzanna Chylińska, Julia Baran, Daria Marek, Szymon Gogacz. W starszej kategorii wiekowej wyróżnienie otrzymała Julia Żarłok z kl. V.
W kategorii poezja patriotyczna II miejsce w swojej kategorii wiekowej zajęli: Monika Byszewska - uczennica kl. I oraz Tomasz Kobylas - uczeń kl. II.
Sandra Janas, uczennica kl. IV, wyrecytowała I miejsce i będzie reprezentowała nasz dekanat w etapie diecezjalnym w Starachowicach.

kilka zdjęć


II etap szkolnego konkursu czytelniczego o tytuł "Czytelnika  Roku"
II etap szkolnego konkursu czytelniczego odbył się  we wtorek 31.03.2015r. Sprawdzał znajomość treści książki M. Musierowicz pt. "Kłamczucha". Do testu przystąpiło 13 osób.
Najlepsze wyniki uzyskały:
1. Katarzyna Tęcza( kl.V) - 22pkt.
2. Łucja Zawadzka (kl.IV)- 21pkt.
3. Julia Byszewska (kl. V) - 21 pkt.
4. Katarzyna Smolarz (kl. IV) - 20 pkt.
Gratulacje !


Sprawdzian szóstoklasisty

W dniu dzisiejszym, tj. 1 kwietnia punktualnie o godzinie 9.00 w całej Polsce uczniowie klas VI przystąpili do sprawdzianu kończącego naukę w szkole podstawowej. W tym roku po raz pierwszy pisali go w nowej formule:
część I – arkusz zadań z języka polskiego i matematyki,
część II – arkusz zadań z języka angielskiego

Sprawdzian przygotowany został przez Centralną Komisję Egzaminacyjną , która po zakończeniu całego egzaminu umożliwia wgląd do arkuszy na stronie www.oke.edu.pl

Wyniki tego egzaminu szóstoklasiści poznają w dniu 29 maja a zaświadczenia otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej.

Dnia 30.03.2015r. odbyły się w Domaniowie Powiatowe Zawody w Biegach Przełajowych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie : Julia Żarłok, Karolina Bukowska, Agata Furga, Szymon Molenda, Wiktor Warchoł i Michał Abramowicz . Wszyscy zawodnicy spisali się doskonale. Najlepszy wynik osiągnęła Agata Furga , która zajęła IX miejsce i zakwalifikowała się do etapu międzypowiatowego, który odbędzie się w Piastowie. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


28 marca 2015 r. w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu odbyły się eliminacje powiatowe XXXVIII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom".
Uczennica kl. V Paulina Bąk , reprezentowała naszą szkołę i gminę Pionki zajęła III miejsce. Gratulujemy i dziękujemy!

Niezwykła lekcja poezji

W piątek 27 marca w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie Julii Byszewskiej , które przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Była to wartościowa lekcja poezji, w której uczestniczyli uczniowie kl. IV i V. W pierwszej części spotkania autorka oraz jej koleżanki z klasy odczytały wybór wierszy. Słuchacze, młodsi i starsi, dostrzegli metaforykę, malowniczy język oraz stronę dydaktyczną utworów. Zwrócili uwagę na motywy przyrodnicze, które dominują w twórczości Julci. W drugiej części spotkania słuchacze zadali Julii wiele pytań dotyczących jej twórczości. Poetka na wszystkie udzieliła wyczerpujących odpowiedzi.

Wszystkim uczestnikom bardzo podobała się taka lekcja literatury

kilka zdjęć


Pierwszy Dzień Wiosny

W dniu 20.03 w naszej szkole obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Pogoda dopisała, a słońce świeciło mocno, ale o tym później.
Samorząd Uczniowski przygotował uroczyste spotkanie dla uczniów klas 0-VI. Obowiązkowy strój tego dnia to barwy wiosny: zieleń, żółty i kwieciste wzory. Aby tradycji stało się zadość i zima na dobre nas opuściła każda klasa przygotowała żywą marzannę...

...czytaj dalej

 

 


W dniu 19.03.2015 r. w Czarnej odbyły się XVIII eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. Szkołę podstawową reprezentowali :

Paulina Bąk, Julia Zajc i Szymon Kwaśnik. Zajęli drużynowo II miejsce . Uczennica Paulina Bąk zajęła II miejsce i będzie reprezentować szkołę i gminę w eliminacjach powiatowych.


W czwartek 12 marca 2015r. w MCKiB w Pionkach odbył się XXXVIII KONKURS RECYTATORSKI WARSZAWSKA SYRENKA oraz XXXII MAŁY KONKURS RECYTATORSKI. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Daria Marek( kl. II) – w konkursie Warszawska Syrenka oraz Sandra Janas( kl. IV) – w Małym Konkursie Recytatorskim. Dziewczyny pięknie powiedziały przygotowane przez siebie interpretacje tekstów poetyckich. Jury wyróżniło Sandrę, która zmierzyła się z trudnym tekstem Teofila Lenartowicza „Duch sieroty ”oraz z tekstem Jerzego Ficowskiego „ Dom, w którym śmieszy”.

 


Cieszymy się z kolejnego sukcesu literackiego Julii.

Julia Byszewska uczennica kl. V wyróżnia się spośród rówieśników talentem literackim, który systematycznie rozwija. W swej twórczości zadziwia lekkością pióra oraz dojrzałym spojrzeniem na to, co ją otacza. Maluje słowem niezwykłe obrazy poetyckie, stosuje piękne porównania i metafory. Jej talent zauważyło jury konkursu literackiego „Magia Słowa”, w którym przyznano naszej poetce II miejsce. Warto dodać, iż w ubiegłorocznej edycji tegoż konkursu twórczość Julii także została doceniona.


I etap szkolnego konkursu czytelniczego o tytuł „Czytelnika Roku”
W czwartek 26 lutego chętni uczniowie kl. IV – VI przystąpili do I etapu szkolnego konkursu czytelniczego. Uczestnicy zmagali się z testem dotyczącym znajomości treści książki pt. „Kwiat kalafiora” Małgorzaty Musierowicz. Wszyscy poradzili sobie doskonale. Najlepsze wyniki uzyskały : Katarzyna Tęcza( 35 pkt.) , Amelia Gogacz ( 33 pkt.), Katarzyna Smolarz ( 31 pkt.). Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia w kolejnych etapach.

A niechaj narodowie wżdy postronni znają,

iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.

M. Rej

DZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO W NASZEJ SZKOLE

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji biblioteka szkolna zaproponowała uczniom udział w nietypowym konkursie recytatorskim LUBIMY POLSKI.

więcej szczegółów


kilka zdjęć

Kolejne spotkanie z Elmerem!

Uczennice z gimnazjum kolejny raz odwiedziły młodszych kolegów ze szkoły podstawowej. Dominika, Patrycja, Sylwia i Julita przeczytały uczniom klasy 0 nową przygodę Elmera i jego przyjaciela węża. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały lektury i przystąpiły do wykonywania zadań. Dziś było wiele zabawy i ruchu, gdyż dzieci zmierzyły się z zadaniami sprawnościowymi. Za pomoc posłużył długi wąż wykonany przez starsze koleżanki.


Nikt nie robi kwaśnej minki
W końcu to są Walentynki

Mimo, że w tym roku dzień 14 lutego wypadał w sobotę, uczniowie naszej szkoły nie zapomnieli o tradycji dnia Świętego Walentego – patrona zakochanych. Samorząd Szkoły zorganizował coroczną pocztę walentynkową: w dniach od 10 do 13 lutego wszyscy uczniowie szkoły podstawowej mogli skorzystać z okazji i wrzucić kartki z życzeniami do specjalnie przygotowanej skrzynki. Zarówno uczniowie klas 0 – III jak i ich starsi koledzy aktywnie korzystali z tej okazji. W piątek 13 (!) Samorząd Uczniowski wcielił się w rolę życzliwych posłańców i dostarczył kartki do każdego z adresatów. Wśród zebranych życzeń nie brakowało też pomysłowych dowodów sympatii w postaci drobnych upominków. Niektórzy z Was z pewnością jeszcze długo zastanawiać się będą od kogo otrzymali te życzenia……

Ach Ty moja Walentynko
Gdzie Ty się podziałaś?
Miłość i buziaki ślę
A Ty w końcu przytul mnie.


Szkolne koło Caritas działające przy Publicznym Zespole Szkół w Suskowoli zorganizowało w dniu 12.02.2015r. (Tłusty Czwartek) akcję charytatywną na rzecz pomocy dzieciom z domu dziecka.
Przepyszne słodkie wypieki sprzedawano podczas przerw uczniom i nauczycielom. W przygotowanie akcji bardzo aktywnie zaangażowały się mamy i babcie uczniów należących do szkolnego koła Caritas oraz panie nauczycielki.
Za pomoc i wsparcie dziękują uczniowie i opiekun szkolnego koła Caritas.

kilka zdjęć


Tegoroczny bal karnawałowo – walentynkowy był niezwykle udany. Przy doskonałej muzyce bawili się uczniowie kl. I – VI oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Atrakcją balu były gry, zabawy oraz konkursy zorganizowane przez animatorów kultury, państwa: Malwinę i Kamila Sowa oraz Justynę i Mateusza Ostrowskich, którym nie zabrakło pomysłów oraz zapału do zabawy. Był taniec z balonami, taniec na gazecie, szybkie zjadanie ciastka i inne ciekawe zabawy integracyjne. Samorząd Uczniowski zorganizował wybory króla i królowej balu. Królową została Gabrysia Chmielewska - uczennica klasy I, królem Szymon Gogacz, -uczeń kl. II. Wszyscy uczestnicy młodsi i starsi bawili się doskonale. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację zabawy : animatorom, rodzicom, Samorządowi Uczniowskiemu oraz wychowawcom.

wiecej zdjęć


W dniu 12.01.2015r. dzieci klas 0-III szkoły podstawowej w Suskowoli miały okazję porozmawiać z policjantami o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą.

Na koniec spotkania dzieci otrzymały odblaskowe opaski i breloczki do plecaków pozyskane z delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu.

 

wiecej szczegółów i zdjęć


Zakończenie akcji „Góra Grosza”

Na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku Samorząd Uczniowski brał udział w zorganizowaniu ogólnopolskiej akcji zbierania monet na rzecz dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych.
W styczniu przeprowadzono ostateczne podsumowanie całej zbiórki i zgodnie z procedurą dokonano podliczenia zebranych pieniążków. W cały proces liczenia monet aktywnie włączyli się uczniowie klasy VI, którzy żmudnie sumowali kolejne nominały i skrupulatnie notowali każdy zebrany grosz.
Po ostatecznym zliczeniu monet i sporządzeniu protokołów zbiórki okazało się, że uczniowie szkoły podstawowej podarowali potrzebującym dzieciom:
406 zł 15 groszy

Ponieważ każdy grosz się liczy, jeszcze raz dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.

Anna Siek


XI Szkolny Konkurs Kolęd już za nami!

W środę 14.01.2015 r. odbył się XI Szkolny Konkurs Kolęd. Jak co roku cieszył się on wielkim powodzeniem. Każdą klasę reprezentowali uczniowie wyłonieni w eliminacjach klasowych. Wszyscy zaśpiewali pięknie...

wiecej informacji i zdjęcia


 Maluchy z grupy 3,4-latków z niecierpliwością czekały na święta. Najpierw były odwiedziny Mikołaja, potem samodzielne ubieranie choinki w swojej sali i wreszcie 19 grudnia 2014 r. wspólna wigilia z opłatkiem i życzeniami. Potrawy może nie były tradycyjne, ale było sianko pod obrusem i kolędy w tle...

zdjęcia


Tradycyjnie w Zespole Szkół w Suskowoli odbył się 17 grudnia spektakl bożonarodzeniowy przygotowany przez Amatorski Teatr Młodzieżowy "Maska" i uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej pod kierunkiem nauczycieli.

Spektakl obejrzeli uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Wśród nich pan Wójt Gminy Pionki Mirosław Ziółek, ks. proboszcz parafii Sucha Edward Mosioł, pani kierownik GZOiW Małgorzata Warchoł, pani doktor Emilia Wilczyńska, pani Grażyna Rojek, przewodnicząca i zastępca Rady Rodziców -panie Anna Janas i Aneta Karaś.

Spektakl nosił tytuł "Nawet anioły mają swoje doły" i był współczesną interpretacją odwiecznej walki dobra ze złem, która toczy się na świecie, osadzoną w atmosferze świąt Bożego Narodzenia. Przedstawienie wzruszało dzięki sugestywnej treści i pięknej oprawie muzycznej, zachwycało efektownym tańcami, precyzyjną grą aktorską. Mamy nadzieję, że wprowadzało w atmosferę tych najpiękniejszych świąt w roku.

zdjęcia


Sukces Sandry w Konkursie Piosenki Angielskiej

W dniu 16 grudnia w Publicznym Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Pionkach odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej. Uczestnicy zaprezentowali swoje wykonania w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe i gimnazja...

Czytaj dalej

 

 

kilka zdjęć

Co roku w dniu 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Jest to święto wszystkich ludzi dobrej woli, którzy bardzo chętnie poświęcają swój czas na prace społeczne oraz dla osób potrzebujących. W naszej szkole dzień ten był obchodzony jednocześnie z zakończeniem, organizowanej z udziałem Samorządu Uczniowskiego, akcji „Góra Grosza”. Prowadzona corocznie zbiórka monet na rzecz dzieci z domów dziecka oraz placówek opiekuńczo- wychowawczych jest bardzo szczytnym celem. Przez dwa ostatnie tygodnie uczniowie naszej szkoły systematycznie zbierali pieniążki, a w dniu dzisiejszym przedstawiciele klas IV-VI odwiedzili małych Mikołajków w klasach I, II i III oraz swoich starszych kolegów i koleżanki aby podziękować za udział w całej akcji. Gdy tylko członkowie samorządu przeliczą wszystkie monety, dowiemy się jaką kwotę udało się zebrać wolontariuszom w naszej szkole. Wyniki podamy wkrótce.


5 grudnia naszą szkołę odwiedził święty Mikołaj. Spotkanie mikołajkowe odbyło sie w gronie osób przyjaznych dzieciom tj. Pana Wójta, Pani Dyrektor, przedstawicieli Policji i Straży Pożarnej oraz pracowników Urzędu Gminy. Uczniowie oddziału 3,4-latków, oddziału przedszkolnego, klas pierwszej i drugiej zaśpiewali przygotowane dla Mikołaja piosenki, a następnie zostały obdarowane prezentami. Odwiedziny gości dostarczyły dzieciom wiele radości i miłych wrażeń.
Dzieci poprosiły Mikołaja, by odwiedził je ponownie za rok.

zdjęcia


Kolejne sukcesy recytatorskie naszych uczniów

W piątek 28 listopada uczniowie naszej szkoły: Monika Byszewska, Daria Marek, Tomasz Kobylas, Sandra Janas , Julia Byszewska wzięli udział w konkursie recytatorskim POEZJA POLSKICH ROMANTYKÓW. Wszyscy nasi uczniowie z dużą świadomością zaprezentowali wiersze polskich romantyków.

Na uznanie jury zasłużyły : Monika Byszewska, która zajęła II miejsce w najmłodszej kategorii wiekowej oraz Sandra Janas , która ujęła oceniających i zajęła I miejsce w kategorii wiekowej kl. IV – VI.


To była niezwykła lekcja

W czwartek 27 listopada uczniowie kl. IV – VI uczestniczyli w lekcji multimedialnej – Co na ekranie z książki zostanie? Lekcja odbyła się w Multikinie w Radomiu.

Teraz już wszyscy wiedzą czym różni się scenariusz od scenopisu, adaptacja od ekranizacji, a także skąd reżyserzy czerpią inspiracje do pracy.

Po tej niezwykłej lekcji uczniowie obejrzeli film pt. „Szatan z siódmej klasy”, który jest… no właśnie adaptacją czy ekranizacją znanej lektury? Myślę, że już wszyscy znają odpowiedź na to pytanie.


Znamy już wyniki XXIV edycji konkursu „Moje spotkanie z puszczą” . Cieszymy się z ogromnego sukcesu Julii Byszewskiej, która reprezentowała naszą szkołę. Została nagrodzona w kategorii literatura za piękny wiersz o obrzędach i tradycjach ludowych mieszkańców Puszczy Kozienickiej. Ale to nie jedyny sukces Julii w tym konkursie. Została także nagrodzona w kategorii praca plastyczne. Serdecznie gratulujemy.

Próbny sprawdzian szóstoklasisty

W dniu 26 listopada uczniowie klasy VI przystąpili do próbnego sprawdzianu kończącego naukę w szkole podstawowej. Diagnoza przeprowadzona została na podstawie arkusza opracowanego przez wydawnictwo Nowa Era zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Tegoroczni szóstoklasiści będą pierwszym rocznikiem, który w kwietniu 2015 roku przystąpi do sprawdzianu według nowych zasad.
I część „egzaminu” to arkusz który zawiera zeszyt zadań (25 zadań, w tym: z języka polskiego - 10 zadań zamkniętych i 2 zadania otwarte,
z matematyki - 10 zadań zamkniętych i 3 zadania otwarte) oraz kartę odpowiedzi.
Łączna liczba punktów za rozwiązanie zadań z części  1. sprawdzianu to 40 p., w tym: za zadania z języka polskiego - 20 p., za zadania z matematyki - 20 p.
Czas pracy z arkuszem standardowym wynosi 80 minut (dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się czas może być wydłużony nie więcej niż o 40 minut).
II część, którą zdający piszą po ok. półtoragodzinnej przerwie to sprawdzian z języka obcego.
Arkusz sprawdzianu z języka angielskiego zawiera zeszyt zadań (11 zadań zamkniętych) i kartę odpowiedzi.
Łączna liczba punktów za rozwiązanie zadań z części 2. sprawdzianu to 40 p.
Czas pracy z arkuszem standardowym wynosi 45 minut (dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się czas może być wydłużony nie więcej niż o 25 minut).

W styczniu okaże się jak uczniowie klasy VI poradzili sobie z testem próbnym a z właściwym sprawdzianem przyjdzie im się zmierzyć 1 kwietnia 2015 roku.


Andrzejkowe wróżby i tańce-połamańce

W dniu 26 listopada uczniowie klas IV-VI brali udział w szkolnej dyskotece połączonej ze świętowaniem popularnych „Andrzejek”. We współpracy z samorządem uczniowskim każda z klas przygotowała Andrzejkowe wróżby, m.in. losowanie przepowiedni, losowanie imion chłopca lub dziewczynki czy też poszukiwanie brakującej połówki serca. Zgodnie z tradycją każdy z niecierpliwością oczekiwał na swoją szansę, żeby poznać co przyniesie los. Było przy tym dużo zabawy i dobrego humoru. Pozostaje nam tylko czekać, żeby każda z przepowiedni spełniła się jeszcze w tym roku.


Dzisiaj 20.11.2014 r. grupę 3,4- latków odwiedziły starsze koleżanki z gimnazjum, dzięki którym maluchy poznały historię kolorowego słonika. Wielką frajdą było ozdabianie styropianowego Elmera, by był inny niż wszystkie słonie. Każde dziecko malowało też sylwetę "swojego" Elmera, by był barwny i niepowtarzalny.

zdjęcia


 

zdjęcia

W piątek 7 listopada odbył się w naszej szkole koncert słowno-muzyczny pt. „Wolność kocham i rozumiem” z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Znów mogliśmy zadumać się nad ważnymi wydarzeniami z polskiej historii oraz posłuchać przepięknych pieśni, piosenek i wierszy oraz refleksji uczniów związanych z ich pojmowaniem polskości, patriotyzmu, tożsamości narodowej. Koncert był wyjątkowy, gdyż przygotowali go wspólnie uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Znakomicie wywiązali się z zadania. Wszyscy słuchali oczarowani. Dziękujemy za tę lekcję historii artystom z klasy, IV, VI, IIa i IIIa, niesamowitemu chórowi i czuwającym nad całością przedsięwzięcia nauczycielkom.

Dnia 6.11.2014 r. nasze przedszkolaki z grupy 3,4- latków gościły u siebie panią policjantkę i pana policjanta, którzy rozmawiali z maluchami na temat bezpieczeństwa w domu, w przedszkolu i na drodze. Przedszkolaki miały również okazję sprawdzić w tajemniczej lunecie, dlaczego trzeba nosić odblaski. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały piękne prezenty pozyskane przez panią Malwinę Sowę z delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu - "Zestawy bezpieczeństwa dla najmłodszych". W podziękowaniu milusińscy zaśpiewali dla swoich gości swoją ulubioną piosenkę.

zdjęcia


Dnia 6 listopada odbył się powiatowy konkurs recytacji i pieśni - 11 Listopada w wyobraźni dzieci i młodzieży. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice. Wszystkie zostały docenione i nagrodzone.

W młodszej grupie wiekowej, w kategorii recytacja - I miejsce zajęła Monika Byszewska uczennica kl. I, natomiast w starszej grupie wiekowej - III miejsce zajęła Sandra Janas uczennica kl. IV.

W kategorii pieśń - II miejsce wyśpiewała Zuzanna Chylińska uczennica kl. II.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Dnia 30. 10. 2014r. po raz dziewiąty Miejskie Centrum Kultury i Biblioteka zorganizowało IDOLKA , konkurs wokalnych talentów. W tymże konkursie nasza uczennica z kl. II Zuzanna Chylińska wyśpiewała bardzo wysokie III miejsce w kategorii wiekowej 7 – 11 lat. Gratulujemy pięknego głosu.


Dnia 21 października odbyło się ślubowanie uczniów kl. I. Uczniowie przygotowali występ artystyczny, który rozpoczęli polonezem. Pięknie recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Na koniec złożyli uroczystą przysięgę i zostali pasowani na uczniów naszej szkoły. Otrzymali również pamiątkowe dyplomy i upominki. Po części oficjalnej wszyscy udali się na słodki poczęstunek.

13 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie przygotowali program artystyczny, w którym w humorystyczny sposób przedstawili dzieje polskiej oświaty. Poza tym podziękowali nauczycielom i pozostałym pracownikom szkoły za trud włożony w ich nauczanie, wychowanie i opiekę .

zdjęcia

 


13 października odbył się kuratoryjny konkurs polonistyczny. Z bardzo trudnym sprawdzianem zmierzyły się uczennice kl. V: Paulina Bąk, Julia Byszewska, Katarzyna Tęcza i Amelia Gogacz. Wszystkie dziewczynki wykazały się ogromną wiedzą oraz umiejętnościami polonistycznymi. Najlepiej poszło Julii Byszewskiej, która zakwalifikowała się do etapu rejonowego.

Wszystkim dziewczynkom gratulujemy i życzymy zapału do dalszej pracy oraz sukcesu w przyszłym roku.


 

30 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego dla uczniów Szkoły Podstawowej. W głosowaniu wzięły udział klasy od II do VI wybierając jednego z dziesięciu kandydatów, którzy zgłosili chęć startowania w wyborach. Komisja wyborcza pracowała w składzie:
Zuzanna Bukowska (kl.III)
Katarzyna Smolarz (IV)
Miłosz Kazberuk (V)
Dawid Jurek (VI)

Po podliczeniu wszystkich głosów skład SU w roku szkolnym 2014/2015 przedstawia się następująco:

Przewodniczący: Szymon Kwaśnik (V)

Członkowie: Amelia Gogacz (V)
                    Sandra Janas (IV)
                       Wiktoria Prygiel (VI)

Serdecznie gratulujemy naszym nowym młodym przedstawicielom i życzymy owocnej pracy w nadchodzącym roku szkolnym. Wszyscy uczniowie z pewnością niecierpliwie czekają na spełnienie obietnic wyborczych.

Opiekun SU: Anna Siek

 




Archiwum:

Zobacz co działo sie w szkole w roku szkolnym 2013/2014

Zobacz co działo sie w szkole w roku szkolnym 2012/2013

Zobacz co działo sie w szkole w roku szkolnym 2011/2012

Zobacz co działo sie w szkole w roku szkolnym 2010/2011